Підготувала
Жук Н.С., вихователь Зборівського
дошкільного навчального
закладу
(ясла-садка) №2 «Вербиченька»
Мета: узагальнити уявлення на основі набутих раніше знань
дослідним шляхом дітей про воду та її властивості (може бути у різних станах:
тверда, рідка, газоподібному); закріпити знання про погодні явища: дощ, сніг, град, роса, туман, веселка;
продовжувати вчити встановляти зв’язки та взаємозалежності в природі; розвивати
вміння логічно мислити, робити самостійні висновки; виховувати дбайливе
ставлення до води як основи життя.
Матеріали та
обладнання: фланелеграф,
глобус, сніжинки, дзеркальця для кожної дитини, пробірки, вода (водопровідна,
дощова, з річки), фільтри (вугілля, пісок, серветка), шматочки льоду, папір,
фарби, пензлі, серветки, вода, лупа,
ілюстрації, оповідання В.Сухомлинського «Як Ріка розгнівалась на Дощика»,
прислів’я, приказки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь:
Зараз дружно всі сідайте,
Весело відповідайте,
І загадку відгадайте.
З'їла жінка горошину,
Згодом народила сина.
Виріс, як з води хлопчина,
Захищать пішов родину.
Бивсь зі змієм булавою
Врятував братів з сестрою.
Дам подумать тільки трошки
Весело відповідайте,
І загадку відгадайте.
З'їла жінка горошину,
Згодом народила сина.
Виріс, як з води хлопчина,
Захищать пішов родину.
Бивсь зі змієм булавою
Врятував братів з сестрою.
Дам подумать тільки трошки
Хлопця звуть? — Котигорошко!
(Заходить Котигорошко).
(Заходить Котигорошко).
Котигорошко:
- Добрий день, діти. Я почув, що ви згадуєте
мене і вирішив до вас завітати. З якої я казки ? (Відповіді дітей).
- Чи хочете бути схожими на мене? - Чому (В.д.)
- Я багато подорожую, милуюся краєвидами
і природою, яка багата річками, озерами,
джерелами. Порадьте мені, звідки можна зачерпнути води, коли хочеться пити? (З
водопровідного крана, колодязя, джерела .)
Вихователь:
- Правильно,
діти, найчистіша, найсмачніша вода джерельна. А чи можна пити воду із річки, чи
дощову воду? (Ні, вона брудна і в ній багато мікробів). Вода, що оточує нас, не завжди чиста, але при
потребі її можна очистити. Давайте попробуємо це зробити. Котигорошку, допоможи
нам, будь ласка.
Дослід
1. Прозорі пробірки наповнюємо водою: 1 – водою з водопровідного крана, 2 –
водою з річки, 3 – дощовою водою. Спершу роздивляємось воду в кожній пробірці
через збільшуване скло.(Висновки дітей). Воду з другої та третьої пробірки
очищуємо. Для цього її пропускаємо через фільтри: з вугілля, піщаний, через
серветку.(Висновки дітей).
Вихователь:
-
Життя не може існувати без води. Подивіться уважно на
глобус: що позначено синім і блакитними кольорами?(Вода).
-
- Якщо всю землю
умовно поділити на чотири частини, то три з них займає вода – океани, моря,
озера, річки. Вода на землі має багато справ, і допомагають їй у цьому її
«діти». Старші з них звуться краплинками. Коли ми їх бачимо і де? (Дощ). Яку
користь приносить дощ ?(В.д.)
Читання оповідання В.Сухомлинського «Як Ріка
розгнівалась на Дощика».
Загордилася Ріка:
-
Дивіться, яка я широка, повновода, які в мене зелені
береги. І сонечко в
мені
відбивається, як у дзеркалі, і дерева високі, і небо блакитне.
Коли це небо затяглося хмарами і пішов
сірий Дощик. День іде, другий, третій. Стала сіра Ріка, сірі стали береги.
Посірів увесь світ. Розгнівалась Ріка:
-
Доки ти хлюпотітимеш, нещасний? Через тебе я стала
потворна.
Дощик і каже:
-
Якби не я, сіренький, не була б ти широка, певно.
Ось так і нам не
треба забувати звідки ми.
Бесіда за
змістом.
-
Чому загордилася ріка?
-
Хто почув її слова?
-
Скільки днів падав дощ?
-
Як змінилася Ріка?
-
Як ви розумієте пояснення Дощику?
Добре, діти.
Отак і ви всі повинні завжди пам’ятати хто ми є і де ми народилися.
Другі
діти звуться сніжинками. Коли ми їх можемо побачити? (В.д.). Вони дуже гарні, тендітні, вкривають білою
ковдрою землю, одягають у м’які шуби та волохаті кожухи дерева. Спочатку може
видатися, що вони однаковісінькі, але це не так. Усі вони різні. (Вихователь
розміщує на фланелеграфі кілька сніжинок.) Які бувають сніжинки? (В.д.)
Давайте покружляємо як сніжинки (діти
довільно рухаються по кімнаті під ніжну мелодію. Сідають на килимі).
Є ще у Води дітки – росинки. Росинки
– то крапельки найчистішої води, що осідають на землю та рослини вночі або
вранці. Росу називають «живою водою», в ній купаються, вмиваються, збирають для
приготування цілющих напоїв. Росинки люблять мріяти, погойдуючись на листочках,
а коли зійде сонечко – виграють наче діаманти. Уявіть себе такими росинками:
ляжте на спину, обхопіть коліна руками, заплющіть очі й легенько погойдайтесь
на спині вперед-назад. Тепер сядьте рівненько й слухайте далі.
Вода є всюди: у повітрі, яким ми
дихаємо, у землі, на якій все росте. Вона є навіть у нашому організмі. Хочете
переконатися? Тоді візьміть дзеркальця, гарненько їх протріть сухими серветками,
піднесіть до рота і видихніть повітря. Що утворилося на поверхні дзеркальця?
(Туман). Звідки цей туман? То дрібні краплинки води осіли на поверхні і ми
можемо їх побачити лише у вигляді туману.
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться
сидіти,
Треба нам вже
відпочити.
Ось до річки всі
йдемо, (крокують на місці)
Роздяглися,
пливемо (колові рухи руками вперед).
Раз і два – усі
пірнають (присідають)
Три, чотири –
виринають (встають)
П’ять та шість –
усі щосили вже до берега приплили.
(Імітація плавальних рухів).
Сім та вісім –
потягнулись, обсушились, одягнулись (потягування)
І додому
повернулись.
У води є ще дітки. Називають їх градинки. Що
ви знаєте про град? (Це замерзлі краплинки). Якої бувають форми і розміру?
Вихователь розсипає
шматочки льоду на столі.
Пропоную дітям взяти «градинку» в руку і
розповісти про їх властивості.(Холодний, твердий, прозорий, слизький). Що з ним
відбувається, коли довго тримаємо в руці? (Тане). Чому? (В.д.) Кидаю шматочок
льоду на стіл. Що змінилося? (В.д.). Лід має ще одну властивість – він крихкий.
Яку «користь» приносить град? (Завдає
шкоду природі і людям).
-
Як і для чого ми використовуємо воду? (В.д.) Воду п’ють і ліси, і поля. Без неї не можуть жити ні
люди, ні птахи, ні звірі. Але вода не тільки нас «напуває», а й «годує» – на
просторах морів і океанів вдень і вночі трудяться тисячі риболовецьких суден. Вода допомагає людині
виробляти електроенергію. По воді перевозяться мільйони тонн вантажів і
мільйони пасажирів. Без води неможливо зробити ні ліки, ні цукерки, ні гуму, ні
тканину, та й взагалі, практично нічого.
А зараз я вам
розкажу випадок, який трапився з дітьми.
Вода лилась із крана невпинною цівкою.
-
Хто це тут порядкував? – суворо запитала Надя.
-
То я руки мив,- почервонів Сергійко.
-
А кран чого не закрутив?
-
А хіба що? Вода ж ледь-ледь цідиться.
-
Ледь-ледь, а кухлик за хвилину буде повний. До вечора
ціле б озеро натекло.
Тим часом кухлик
наповнився водою. Сергійко полив квіти на підвіконні. Листочки бегонії
розправилися й посвіжішали.
-
Усім, усім потрібна вода, - сказала повчально Надя. – І
людям, і птахам, і тваринам, і рослинам. А машини! Автомобіль без неї не
обійдеться. Трактор також. І заводи, і фабрики без води не працюватимуть.
-
То що ж мені зробити, щоб води вистачило всім? – запитав
Сергійко.
Вихователь.
- А й справді, що?.. (Бережливо
використовувати воду).
У скарбниці нашого народу багато прислів’їв і
приказок про воду.
-
Із маленького джерельця велика річка починається.
-
Чиста вода – хворобі біда.
-
Закрути тугіше кран, щоб не витік океан.
-
Бережи воду, бо загубиш воду.
-
Не брудни криниці, адже схочеш напитись водиці. – Як ви
розумієте значення цього прислів’я.(В.д).
Давайте пригадаємо всіх діток води, про
яких ми з вами говорили. (Краплинки, росинки, сніжинки, градинки, туман). Отже,
вода в природі буває твердою, рідкою, у вигляді пари. Вона тече, прозора, без
смаку, кольору і запаху.
А зараз, діти, сідайте за столи.
Для кожного із вас є папір у формі краплинки, фарби, пензлі. Намалюйте, що вам
найбільше сподобалось на занятті і подаруємо свої роботи нашому гостеві.
(Діти дарують свої
малюнки Котигорошку).
Котигорошко:
- Дякую, діти,
за ваші подарунки. Мені дуже сподобалось у вас в гостях, я багато дізнався
цікавого і повчального. Зараз мені час повертатися у свою казку, а при нагоді я
ще до вас завітаю.
чудове заняття!Візьму собі на замітку
ВідповістиВидалити