1. Заняття-гра з
елементами дослідницької діяльності
«Граємося з водичкою»
Ранній вік
Програмовий зміст: розвивати здатність розрізняти
властивості предметів: плаває – тоне, важкий – легкий, виділяти предмети за
кольором.
Виховувати бережливе ставлення до води.
Закріпити знання дітей про характерні ознаки і властивості води: тепла,
чиста, хлюпає, крапає, ллється, тече, булькає. Вчити співвідносити свої дії із
словесною вказівкою дорослого, будувати речення із 2-3 слів.
Матеріали: надувний іграшковий басейн з водою, пластмасові
скляночки, пляшечки, трісочки, іграшкові рибки різного кольору та розміру,
сачки, люстерко.
Хід
заняття
Вихователь. Діти, подивіться, яке яскраве сонечко на небі. А
один сонячний зайчик завітав до нас у гості. Він хоче з нами погратися.
(Гра «Сонячний зайчик». Діти шукають
сонячного зайчика. Спрямовую промінчик до столика для ігор з водою.)
- Погляньте,
сонячний зайчик купається у водичці. Подивіться, яка вона чиста, прозора, як
виблискує на сонці. (Пропоную вмочити ручки у водичку.)
- Спіймаймо нашого
сонячного зайчика. Ой, який він спритний!
- Діти, скажіть
яка водичка? (Тепла.) А чому вона тепла? (Її нагрів сонячний зайчик.) (Пропоную
погратися з водичкою. Роздаю пластмасові скляночки. Набираю в скляночку воду і
виливаю її. Пропоную дітям зробити так само.)
- Що водичка
робить? (Ллється.) Це вона так співає нам свою пісеньку. А ще водичка знає іншу
пісеньку. (Роздаю пляшечки з різними отворами.)
- Водичка може ще
булькати. Чуєте як вона булькає? (Діти набирають і виливають воду з пляшечок.)
- А ще водичка
може хлюпати. (Легенько хлюпаю по поверхні води.)
- Давайте разом
поплескаємо долоньками по водичці, промовляючи: «Хлюп-хлюп, водиченько». А тепер пустимо
на водичку човники. Дивіться, у мене є трісочки і камінчики – це наші човники.
Виберіть собі, які хочете, і пускайте їх поплавати.
- Що відбувається? Одні човники потонули, а інші плавають. А чому?
Камінчики важкі,
а трісочки – легкі, тому вони й плавають.
- Скажіть, хто живе у водичці?
(Рибки.) Давайте запустимо рибок у водичку і подивимось, як вони плавають.
(Випускаю різнокольорових рибок.)
-
Подивіться, рибки різного кольору і величини! Які рибки плавають? (Червоні,
жовті, великі, маленькі. Пропоную зловити сачком рибок.)
Гра «Спіймай рибку».
Завдання: Виловити всіх жовтих маленьких рибок; виловити червоних великих
рибок; виловити синіх рибок. (Спонукаю дітей до промовляння: «Я спіймав велику
червону рибку».)
- Як багато рибок
ми наловили! А тепер заплющимо оченята. (Пускаю заводну рибку.)
- Дітки, що ви чуєте? Це припливла
заводна рибка і хоче з нами погратися. (Пускаю всіх заводних рибок. Ігри із
заводними рибками.)
2. Інтегроване заняття на тему: „Малі
мишенята”
І
молодша група
Програмовий зміст: розвивати дрібну та загальну моторику,
пам`ять, мислення, мовлення. Створити радісний настрій. Виховувати бажання
допомагати іншим та акуратно виконувати завдання. Закріпити знання про
властивості піску. Вправляти у диференціації стану піску: сухий – мокрий, а
також закріпити знання про властивості води: холодна – тепла.
Обладнання: лавочка, масажна доріжка, велика іграшкова мишка, маленькі
мишки за кількістю дітей; телеграма; горіхи, квасоля – біла та коричнева,
насіння; одноразові тарілочки з наклеєними до дна горіхом, квасолею та
насінням; таця; миски з холодною та теплою водою (синя та червона), лійка,
сито, пісок, декорації настільного театру, коробка.
Хід заняття:
(Діти сидять на килимку.)
Вихователь:
Діти, діти – телеграма!
Пише нам
Мишка – мама:
Мишенята
захворіли,
Дуже
їсти захотіли.
Кличе
нас вона прийти
І
гостинців принести.
(Пропоную
зібрати гостинці. Подивитись що у нас є. У ході збирання зерен та насіння
уточнюю їхні назви: горіхи, насіння гарбуза, квасоля – біла та коричнева.)
- Ось ми і
зібрали гостинці для мишенят. Можемо вирушати в дорогу.
(Заздалегідь
ставлю лавку, за нею викладаю доріжку. Діти один за одним перелазять через лаву,
а потім йдуть по доріжці.)
- Ось ми і
прийшли до Мишки. Добрий день, Мишко. Ми до тебе в гості прийшли і гостинці
принесли. А де твої мишенята?
Мишка:
Утекли мої малі
Де
шукати їх мені?
- Давайте
допоможемо мамі Мишці знайти її маленьких діточок мишенят. Де ж вони могли заховатися?
Мишка: Діти, мої
мишенята дуже люблять ховатися в коробці. Ану швиденько подивіться може десь
тут поруч є коробка. Напевно вони там і заховались.
(Діти шукають
коробку і дістають мишенят.)
- Ось і знайшли
ми мишенят і тепер можемо їх пригостити смачними гостинцями, що принесли з
собою.
- Ой, лишенько, як
тут все перемішалось. Щоб нам погодувати мишенят треба все це розібрати.
- Ось, діти, у
нас є тарілочки, давайте на них розберем гостинці.
- З горішка
мишенята дістають зернятка, квасолею будуть ласувати, а насіння - їстимуть.
- А тепер, коли
ми все розібрали, то можемо і наших мишенят нагодувати.
Їжте,
мишки, наїдайтесь,
Насіннячком
пригощайтесь.
(Діти пригощають
мишенят.)
- Мамо Мишко, а
де ж твої мишенята будуть відпочивати? Де їх хатинки – нірки?
Мишка: Не мають
мишенята нірок. Допоможіть, малята.
- Діти, ми
можемо допомогти мишенятам. Для цього у нас є пісок.
- Погляньне,
діти, на пісок, як він сиплеться. А чому він сиплеться? (Так, він сухий.)
- Давайте
спробуємо насипати сухий пісок у лійку. Він сиплеться? (Відповідь.)
- А зараз
спробуємо насипати у сито. Що виходить? (Він
просипається крізь сито.)
- А тепер
спробуємо зібрати його гіркою. Чи можна з такого піску зробити нірки для
мишенят? (Ні, він розсипається.)
- Так, діти із
сухого піску ми не можемо нічого побудувати.
- А що треба
зробити з піском, щоб із нього можна було будувати? (Полити пісок водою.)
- А де в нас
мокрий пісок? (Ось тут поруч із сухим.)
- Спробуємо
насипати пісок у лійку. Не сиплеться? Чому? (Тому
що він мокрий.)
- А через сито
він буде сипатись? (Ні.)
- А чому?
- Проте з
мокрого піску можна побудувати гірку.
(Разом з дітьми
будую гірку з вологого піску.)
- Ось, діти,
коли ми побудували гірку, то тепер можна в ній зробити нірки для мишенят.
(Діти роблять
нірки і кладуть у них мишенят.)
- Діти, ви гарно
потрудились, збудували мишкам нірки. Але, щоб не захворіти треба руки нам
помити.
- Діти,
підійдіть будь ласка, до мисок із водою. Давайте помиємо руки у синій мисці, а
тепер - у червоній.
- Яка вода в
синій мисці? (Холодна.)
- А в червоній
мисці теж холодна? (Ні, тепла.)
- Ось і стали
наші ручки чистенькі. Але вони все ще мокрі. Давайте посушимо їх вітерцем.
(Діти змахують
руками, наче віялом.)
- Ось вітерець з
нами погрався і висушив наші рученята.
Мишка: Дякую вам,
малята, за смачні гостинці, за нірки для мишенят.
- А нам, діти,
треба повертатися додому. До побачення, Мишко.
3. Конспект комплексного заняття на тему: „Природа
нам як рідний дім”
Старша група
Програмовий зміст:
Ознайомлення з навколишнім: формувати
початкові, реалістичні уявлення про явища природи, взаємозв`язок живої та
неживої природи; знайомити дітей з поняттями „природне сміття” та „сміття,
принесене людиною”, підвести дітей до розуміння необхідності охорони навколишнього
середовища.
Художня
література: розвивати зв`язне мовлення, логічне мислення. Спонукати дітей
давати правильну оцінку діям дівчинки за твором В. Сухомлинського „Смітник”.
Конструювання
з покидькового матеріалу: розвивати уміння працювати з різними матеріалами,
формувати творчу уяву; закріплювати вміння охайно працювати з клеєм.
Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Матеріал: м`яч, сухі гілочки, листя та
трава; скляна пляшечка, папірці, одноразова склянка, огризок яблука, ящик зі
сходами зерна, посудина з водою, сірникові коробки, кольоровий папір, клей,
пензлі, поробки зі сірникових коробок.
Хід заняття:
Дзінь – дзелень,
дзінь – дзелень
Починаймо
новий день.
Сядьте
рівно, посміхніться,
На
сусіда подивіться.
Спинку
рівно порівняймо
І
заняття починаймо.
Вихователь: Діти, ми часто з вами на прогулянці збираємо сміття.
Пригадайте, що ми збирали. Звідки воно береться? Ось і сьогодні я принесла до
дитячого садка сміття, що знайшла на майданчику. Погляньте, що це? (Гілки з дерев, листя, трава.)
- Звідки воно взялося? Так, це сміття з
дерев, квітів, трави. Воно природного походження. А як ви думаєте, це сміття корисне
чи шкідливе? Чому ви так вирішили? Кому воно потрібне? (Листя, гілки, кора потрібні для комах. Вони ховаються туди від морозів
взимку, з гілок птахи майструють свої гнізда.)
- А кому потрібне насіння рослин? (Відповіді дітей.)
- Як бачите, діти, природне сміття корисне, тому восени
його не можна спалювати, бо дим дуже шкодить здоров`ю людей. Природне сміття з
майданчиків краще вивезти у спеціальне місце, або закопати в землю.
- Але у мене в пакеті ще залишилося
сміття, яке було на майданчику. (Залишки
скла, папірці з цукерок, одноразовий посуд, сірникові коробки.)
- Звідки воно взялося на майданчику? Воно
шкідливе чи корисне? Як воно може нашкодити людям, природі? (Це сміття може стати причиною травмування
людей, загибелі птахів, дерев, комах, риб.)
- Діти, треба пам`ятати про те, що у природі все
взаємопов`язано. А от як, ми зараз з`ясуємо, якщо пограємо у гру.
Дидактична гра „Павутинка”. Діти по колу
передають м`яч і розповідають, що трапиться, якщо: зникнуть квіти, то зникнуть
комахи, зникнуть комахи – зникнуть птахи, зникнуть птахи – загинуть дерева і т.
д.
- Ось бачите, діти, як все в природі
взаємопов`язано.
- А зараз ми проведемо оздоровчу хвилинку
„Я – квітка”.
- Уявіть собі, що кожен із вас маленька насінинка,
яка потрапила в ямку. (Діти присідають.)
- Вас зігріває сонечко, поливає дощик і ви починаєте
проростати. (Діти повільно піднімаються.)
- З маленької насінинки виросла квітка і
розквітла. (Діти піднімають руки вгору,
показуючи, як розпускається бутон.)
- Її зігріває сонечко, гойдає вітерець. (Діти злегка водять у повітрі руками.)
- До квітки прилітають метелики, бджілки. Яка корисна
квітка! Відчуйте в серці радість від її користі. (Діти прикладають руки до серця.)
- Аж раптом прибігли діти і хочуть зірвати квітку.
Відчуйте страх. (Діти показують мімікою
чи жестами).
- Але ж квітка не може втекти і сказати: „Я хочу жити”.
Проте діти її не зірвали, відчули страх квітки.
Зраділа вона: „Я
жива!” Посміхніться квітці. (Діти
посміхаються.)
Вихователь: Пам`ятайте!
Дерева, квіти, комахи, трава не можуть захистити себе. Зберегти їх можете
тільки ви. Я знаю одну дівчинку, яка образила квіти. Хочете знати як? Тоді
сідайте зручно і послухайте оповідання Василя Сухомлинського „Смітник”.
Вихователь читає оповідання:
- Зранку уся сім`я зібралася за столом. Марійка узялася
допомагати прибирати після сніданку, але побачила, що запізнюється до школи.
Схопивши відерце
зі сміттям, вона потихеньку викинула його у квітник, який був розбитий позаду
будинку. Дівчинка часто почала викидати туди сміття, коли запізнювалась до
школи. Якось дідусь попросив її полити квіти у квітнику. Марійка пішла за
будинок і побачила, що замість квітів там лежить купа сміття. „Звідки ж узявся
цей смітник?” – запитав здивовано дідусь.
- Я не знаю, -
сказала Марійка і почервоніла. Їй було соромно за зіпсовані квіти.
Вихователь: Як називається оповідання? Хто його написав?
Повторне читання оповідання.
Запитання
до тексту.
- Кому допомагала Марійка вдома?
- Куди вона викинула сміття?
- Чому вона так вчинила?
- Хто попросив дівчинку полити квіти?
- Що побачила Марійка замість квітів?
- Що запитав дідусь?
- Чому Марійка почервоніла?
- Дайте оцінку поведінці дівчинки: як би
вчинили ви?
- Щоб ви порадили Марійці?
- Ось бачите, діти, як постраждали квіти
від вчинку Марійки.
- А як це трапилось, я покажу вам на
прикладі зерна, яке ми висіяли. Ось подивіться, будь ласка, як проросло зерно.
А ось під камінчиком зерно не росте. Чому? (Відповіді
дітей.)
- Мені ще пригадалась одна зустріч.
Послухайте, будь ласка. Це було влітку. До річки прийшли відпочивати діти, їх
було четверо. Вони принесли з собою цукерки, морозиво, печиво, сік, яблука.
Діти сиділи біля річки, грілися на сонечку, їли солодощі. Відпочивши, вони
вирішили повернутись додому. Папірці, огризки вони зібрали і кинули в річку.
Так вони думали, що прибрали за собою.
- Діти, як ви вважаєте, чи правильно
вчинили відпочивальники?
(Відповіді
дітей.)
- Ось давайте перевіримо, що трапилося з
водою у річці. А це ми зробимо у дослідницькій лабораторії. (Діти і вихователь проводять дослід: кидають
папірці із цукерок у банку з чистою водою.)
Вихователь: Що сталося з водою? Так, вона забруднилась. Але ж у
річці живе риба. Чи може вона жити у брудній воді? (Відповіді дітей.)
- Отже діти вода, земля, повітря повинні бути чистими. А
із сміття можна навіть зробити корисні речі. Ось подивіться, що можна
виготовити із сірникових коробок. (Вихователь
показує вироби із сірникових коробок.)
- Ми зараз спробуємо зробити найпростіший виріб – столик.
Запрошую вас у нашу майстерню. (Вихователь
показує, як з готових деталей можна зробити іграшковий столик.)
- Спочатку роздивимось із яких деталей
складається стіл: коробка, кришка, ніжки. (Вихователь
пояснює послідовність виконання виробу.)
- Ще раз пригадаймо, в якій послідовності будемо робити
стіл. (Відповіді дітей.)
Діти
виготовляють столик з сірникових коробок.
Вихователь: Діти, пам`ятайте, що корисні речі ви також можете
зробити із батьками вдома. Любіть і бережіть природу, і вона вам віддячить.
Немає коментарів:
Дописати коментар