пʼятницю, 19 червня 2015 р.

Матеріали інтернет-конференції (оф-лайн)
для педагогів дошкільних навчальних закладів
"Модель організації пошуково-дослідницької роботи в ДНЗ"
від 18 червня 2015 року.

Конспекти занять з пошуково-дослідницької діяльності педагогів ДНЗ №2 м. Кременця



1. Заняття-гра з елементами дослідницької діяльності
«Граємося з водичкою»
Ранній вік
Програмовий зміст: розвивати здатність розрізняти властивості предметів: плаває – тоне, важкий – легкий, виділяти предмети за кольором.
Виховувати бережливе ставлення до води.
Закріпити знання дітей про характерні ознаки і властивості води: тепла, чиста, хлюпає, крапає, ллється, тече, булькає. Вчити співвідносити свої дії із словесною вказівкою дорослого, будувати речення із 2-3 слів.
Матеріали: надувний іграшковий басейн з водою, пластмасові скляночки, пляшечки, трісочки, іграшкові рибки різного кольору та розміру, сачки, люстерко.
Хід заняття
Вихователь. Діти, подивіться, яке яскраве сонечко на небі. А один сонячний зайчик завітав до нас у гості. Він хоче з нами погратися.
(Гра «Сонячний зайчик». Діти шукають сонячного зайчика. Спрямовую промінчик до столика для ігор з водою.)
- Погляньте, сонячний зайчик купається у водичці. Подивіться, яка вона чиста, прозора, як виблискує на сонці. (Пропоную вмочити ручки у водичку.)
- Спіймаймо нашого сонячного зайчика. Ой, який він спритний!
- Діти, скажіть яка водичка? (Тепла.) А чому вона тепла? (Її нагрів сонячний зайчик.) (Пропоную погратися з водичкою. Роздаю пластмасові скляночки. Набираю в скляночку воду і виливаю її. Пропоную дітям зробити так само.)
- Що водичка робить? (Ллється.) Це вона так співає нам свою пісеньку. А ще водичка знає іншу пісеньку. (Роздаю пляшечки з різними отворами.)
- Водичка може ще булькати. Чуєте як вона булькає? (Діти набирають і виливають воду з пляшечок.)
- А ще водичка може хлюпати. (Легенько хлюпаю по поверхні води.)
- Давайте разом поплескаємо долоньками по водичці, промовляючи: «Хлюп-хлюп, водиченько». А тепер пустимо на водичку човники. Дивіться, у мене є трісочки і камінчики – це наші човники. Виберіть собі, які хочете, і пускайте їх поплавати.
- Що відбувається? Одні човники потонули, а інші плавають. А чому?
Камінчики важкі, а трісочки – легкі, тому вони й плавають.
          - Скажіть, хто живе у водичці? (Рибки.) Давайте запустимо рибок у водичку і подивимось, як вони плавають. (Випускаю різнокольорових рибок.)
         - Подивіться, рибки різного кольору і величини! Які рибки плавають? (Червоні, жовті, великі, маленькі. Пропоную зловити сачком рибок.)
Гра «Спіймай рибку».
Завдання: Виловити всіх жовтих маленьких рибок; виловити червоних великих рибок; виловити синіх рибок. (Спонукаю дітей до промовляння: «Я спіймав велику червону рибку».)
- Як багато рибок ми наловили! А тепер заплющимо оченята. (Пускаю заводну рибку.)
-  Дітки, що ви чуєте? Це припливла заводна рибка і хоче з нами погратися. (Пускаю всіх заводних рибок. Ігри із заводними рибками.)



2. Інтегроване заняття на тему: „Малі мишенята”
І молодша група
      Програмовий зміст: розвивати дрібну та загальну моторику, пам`ять, мислення, мовлення. Створити радісний настрій. Виховувати бажання допомагати іншим та акуратно виконувати завдання. Закріпити знання про властивості піску. Вправляти у диференціації стану піску: сухий – мокрий, а також закріпити знання про властивості води: холодна – тепла.
      Обладнання: лавочка, масажна доріжка, велика іграшкова мишка, маленькі мишки за кількістю дітей; телеграма; горіхи, квасоля – біла та коричнева, насіння; одноразові тарілочки з наклеєними до дна горіхом, квасолею та насінням; таця; миски з холодною та теплою водою (синя та червона), лійка, сито, пісок, декорації настільного театру, коробка.
Хід заняття:
(Діти сидять на килимку.)
Вихователь:                          
Діти, діти – телеграма!
Пише нам Мишка – мама:
Мишенята захворіли,
Дуже їсти захотіли.
Кличе нас вона прийти
І гостинців принести.
(Пропоную зібрати гостинці. Подивитись що у нас є. У ході збирання зерен та насіння уточнюю їхні назви: горіхи, насіння гарбуза, квасоля – біла та коричнева.)
- Ось ми і зібрали гостинці для мишенят. Можемо вирушати в дорогу.
(Заздалегідь ставлю лавку, за нею викладаю доріжку. Діти один за одним перелазять через лаву, а потім йдуть по доріжці.)
- Ось ми і прийшли до Мишки. Добрий день, Мишко. Ми до тебе в гості прийшли і гостинці принесли. А де твої мишенята?
Мишка:                                     Утекли мої малі
Де шукати їх мені?
- Давайте допоможемо мамі Мишці знайти її маленьких діточок мишенят. Де ж вони могли заховатися?

Мишка: Діти, мої мишенята дуже люблять ховатися в коробці. Ану швиденько подивіться може десь тут поруч є коробка. Напевно вони там і заховались.
(Діти шукають коробку і дістають мишенят.)
- Ось і знайшли ми мишенят і тепер можемо їх пригостити смачними гостинцями, що принесли з собою.
- Ой, лишенько, як тут все перемішалось. Щоб нам погодувати мишенят треба все це розібрати.
- Ось, діти, у нас є тарілочки, давайте на них розберем гостинці.
- З горішка мишенята дістають зернятка, квасолею будуть ласувати, а насіння - їстимуть.
- А тепер, коли ми все розібрали, то можемо і наших мишенят нагодувати.
Їжте, мишки, наїдайтесь,
Насіннячком пригощайтесь.
(Діти пригощають мишенят.)
- Мамо Мишко, а де ж твої мишенята будуть відпочивати? Де їх хатинки – нірки?
Мишка: Не мають мишенята нірок. Допоможіть, малята.
- Діти, ми можемо допомогти мишенятам. Для цього у нас є пісок.
- Погляньне, діти, на пісок, як він сиплеться. А чому він сиплеться? (Так, він сухий.)
- Давайте спробуємо насипати сухий пісок у лійку. Він сиплеться? (Відповідь.)
- А зараз спробуємо насипати у сито. Що виходить? (Він просипається крізь сито.)
- А тепер спробуємо зібрати його гіркою. Чи можна з такого піску зробити нірки для мишенят? (Ні, він розсипається.)
- Так, діти із сухого піску ми не можемо нічого побудувати.
- А що треба зробити з піском, щоб із нього можна було будувати? (Полити пісок водою.)
- А де в нас мокрий пісок? (Ось тут поруч із сухим.)
- Спробуємо насипати пісок у лійку. Не сиплеться? Чому? (Тому що він мокрий.)
- А через сито він буде сипатись? (Ні.)
- А чому?
- Проте з мокрого піску можна побудувати гірку.
(Разом з дітьми будую гірку з вологого піску.)
- Ось, діти, коли ми побудували гірку, то тепер можна в ній зробити нірки для мишенят.
(Діти роблять нірки і кладуть у них мишенят.)
- Діти, ви гарно потрудились, збудували мишкам нірки. Але, щоб не захворіти треба руки нам помити.
- Діти, підійдіть будь ласка, до мисок із водою. Давайте помиємо руки у синій мисці, а тепер - у червоній.
- Яка вода в синій мисці? (Холодна.)
- А в червоній мисці теж холодна? (Ні, тепла.)
- Ось і стали наші ручки чистенькі. Але вони все ще мокрі. Давайте посушимо їх вітерцем.
(Діти змахують руками, наче віялом.)
- Ось вітерець з нами погрався і висушив наші рученята.
Мишка: Дякую вам, малята, за смачні гостинці, за нірки для мишенят.
- А нам, діти, треба повертатися додому. До побачення, Мишко.



3.  Конспект комплексного заняття на тему: „Природа нам як рідний дім”
Старша група
      Програмовий зміст:
Ознайомлення з навколишнім: формувати початкові, реалістичні уявлення про явища природи, взаємозв`язок живої та неживої природи; знайомити дітей з поняттями „природне сміття” та „сміття, принесене людиною”, підвести дітей до розуміння необхідності охорони навколишнього середовища.
      Художня література: розвивати зв`язне мовлення, логічне мислення. Спонукати дітей давати правильну оцінку діям дівчинки за твором В. Сухомлинського „Смітник”.
     Конструювання з покидькового матеріалу: розвивати уміння працювати з різними матеріалами, формувати творчу уяву; закріплювати вміння охайно працювати з клеєм.
      Виховувати  дбайливе ставлення до природи.
      Матеріал: м`яч, сухі гілочки, листя та трава; скляна пляшечка, папірці, одноразова склянка, огризок яблука, ящик зі сходами зерна, посудина з водою, сірникові коробки, кольоровий папір, клей, пензлі, поробки зі сірникових коробок.
Хід заняття:
Дзінь – дзелень, дзінь – дзелень
Починаймо новий день.
Сядьте рівно, посміхніться,
На сусіда подивіться.
Спинку рівно порівняймо
І заняття починаймо.
      Вихователь: Діти, ми часто з вами на прогулянці збираємо сміття. Пригадайте, що ми збирали. Звідки воно береться? Ось і сьогодні я принесла до дитячого садка сміття, що знайшла на майданчику. Погляньте, що це? (Гілки з дерев, листя, трава.)
      - Звідки воно взялося? Так, це сміття з дерев, квітів, трави. Воно природного походження. А як ви думаєте, це сміття корисне чи шкідливе? Чому ви так вирішили? Кому воно потрібне? (Листя, гілки, кора потрібні для комах. Вони ховаються туди від морозів взимку, з гілок птахи майструють свої гнізда.)
      - А кому потрібне насіння рослин? (Відповіді дітей.)
      - Як бачите, діти, природне сміття корисне, тому восени його не можна спалювати, бо дим дуже шкодить здоров`ю людей. Природне сміття з майданчиків краще вивезти у спеціальне місце, або закопати в землю.
      - Але у мене в пакеті ще залишилося сміття, яке було на майданчику. (Залишки скла, папірці з цукерок, одноразовий посуд, сірникові коробки.)
      - Звідки воно взялося на майданчику? Воно шкідливе чи корисне? Як воно може нашкодити людям, природі? (Це сміття може стати причиною травмування людей, загибелі птахів, дерев, комах, риб.)
      - Діти, треба пам`ятати про те, що у природі все взаємопов`язано. А от як, ми зараз з`ясуємо, якщо пограємо у гру.
      Дидактична гра „Павутинка”. Діти по колу передають м`яч і розповідають, що трапиться, якщо: зникнуть квіти, то зникнуть комахи, зникнуть комахи – зникнуть птахи, зникнуть птахи – загинуть дерева і т. д.
      - Ось бачите, діти, як все в природі взаємопов`язано.
      - А зараз ми проведемо оздоровчу хвилинку „Я – квітка”.
      - Уявіть собі, що кожен із вас маленька насінинка, яка потрапила в ямку. (Діти присідають.)
      - Вас зігріває сонечко, поливає дощик і ви починаєте проростати. (Діти повільно піднімаються.)
      - З маленької насінинки виросла квітка і розквітла. (Діти піднімають руки вгору, показуючи, як розпускається бутон.)
      - Її зігріває сонечко, гойдає вітерець. (Діти злегка водять у повітрі руками.)
      - До квітки прилітають метелики, бджілки. Яка корисна квітка! Відчуйте в серці радість від її користі. (Діти прикладають руки до серця.)
      - Аж раптом прибігли діти і хочуть зірвати квітку. Відчуйте страх. (Діти показують мімікою чи жестами).
      - Але ж квітка не може втекти і сказати: „Я хочу жити”. Проте діти її не зірвали, відчули страх квітки.
Зраділа вона: „Я жива!” Посміхніться квітці. (Діти посміхаються.)
      Вихователь: Пам`ятайте! Дерева, квіти, комахи, трава не можуть захистити себе. Зберегти їх можете тільки ви. Я знаю одну дівчинку, яка образила квіти. Хочете знати як? Тоді сідайте зручно і послухайте оповідання Василя Сухомлинського „Смітник”.
Вихователь читає оповідання:
      - Зранку уся сім`я зібралася за столом. Марійка узялася допомагати прибирати після сніданку, але побачила, що запізнюється до школи.
Схопивши відерце зі сміттям, вона потихеньку викинула його у квітник, який був розбитий позаду будинку. Дівчинка часто почала викидати туди сміття, коли запізнювалась до школи. Якось дідусь попросив її полити квіти у квітнику. Марійка пішла за будинок і побачила, що замість квітів там лежить купа сміття. „Звідки ж узявся цей смітник?” – запитав здивовано дідусь.
- Я не знаю, - сказала Марійка і почервоніла. Їй було соромно за зіпсовані квіти.
      Вихователь: Як називається оповідання? Хто його написав?
Повторне читання оповідання.
Запитання до тексту.
      - Кому допомагала Марійка вдома?
      - Куди вона викинула сміття?
      - Чому вона так вчинила?
      - Хто попросив дівчинку полити квіти?
      - Що побачила Марійка замість квітів?
      - Що запитав дідусь?
      - Чому Марійка почервоніла?
      - Дайте оцінку поведінці дівчинки: як би вчинили ви?
      - Щоб ви порадили Марійці?
      - Ось бачите, діти, як постраждали квіти від вчинку Марійки.
      - А як це трапилось, я покажу вам на прикладі зерна, яке ми висіяли. Ось подивіться, будь ласка, як проросло зерно. А ось під камінчиком зерно не росте. Чому? (Відповіді дітей.)
      - Мені ще пригадалась одна зустріч. Послухайте, будь ласка. Це було влітку. До річки прийшли відпочивати діти, їх було четверо. Вони принесли з собою цукерки, морозиво, печиво, сік, яблука. Діти сиділи біля річки, грілися на сонечку, їли солодощі. Відпочивши, вони вирішили повернутись додому. Папірці, огризки вони зібрали і кинули в річку. Так вони думали, що прибрали за собою.
      - Діти, як ви вважаєте, чи правильно вчинили відпочивальники? 
(Відповіді дітей.)
      - Ось давайте перевіримо, що трапилося з водою у річці. А це ми зробимо у дослідницькій лабораторії. (Діти і вихователь проводять дослід: кидають папірці із цукерок у банку з чистою водою.)
      Вихователь: Що сталося з водою? Так, вона забруднилась. Але ж у річці живе риба. Чи може вона жити у брудній воді? (Відповіді дітей.)
      - Отже діти вода, земля, повітря повинні бути чистими. А із сміття можна навіть зробити корисні речі. Ось подивіться, що можна виготовити із сірникових коробок. (Вихователь показує вироби із сірникових коробок.)
      - Ми зараз спробуємо зробити найпростіший виріб – столик. Запрошую вас у нашу майстерню. (Вихователь показує, як з готових деталей можна зробити іграшковий столик.)
      - Спочатку роздивимось із яких деталей складається стіл: коробка, кришка, ніжки. (Вихователь пояснює послідовність виконання виробу.)
      - Ще раз пригадаймо, в якій послідовності будемо робити стіл. (Відповіді дітей.)
 Діти виготовляють столик з сірникових коробок.
      Вихователь: Діти, пам`ятайте, що корисні речі ви також можете зробити із батьками вдома. Любіть і бережіть природу, і вона вам віддячить.