пʼятниця, 19 грудня 2014 р.

Матеріали інтернет-конференції на тему
«Формування музично-сенсорних здібностей  у дітей дошкільного віку»  від 19 грудня 2014 року. 
До уваги пропонується 23 публікації із визначеної теми

„Формування музично-сенсорних здібностей у дітей дошкільного віку”



                                                      Михайлюк Н. В., вихователь
ДНЗ "Журавлик",  м.Підгайці



 Сензитивний період  для розвитку музичних здібностей досить тривалий і починається в ранньому дитинстві. Малюк сприймає музику і реагує на неї.  Адже під час музичних занять дитина отримує певні знання , які допомагають розвитку її музично-сенсорних здібностей.
Наблизити дітей до усвідомлення свого призначення в житті, навчити їх помічати цікаве і відчувати естетичне в піснях, іграх, іграх-драматизаціях, малюнках – важливе завдання, яке стоїть перед дошкільною освітою. Як ліпше відчинити дітям вікно в життя? Як виховати ціннісне ставлення до краси навколишнього світу? Ці питання нині турбують педагогів - „дошкільників”, як і багато років тому. Відшукати відповіді на всі ці запитання допоможе впровадження у практику роботи принципів дизайн-освіти, що надає змогу педагогам створити умови, за яких діти отримують нові знання та одночасно розвивають емоційно-почуттєву сферу на основі художньої діяльності. Такий вид діяльності, як музично-ігрова драматизація сприяє формуванню цілісних сенсорних образів навколишнього світу.  Вона дає змогу залучати малят до спільних з дітьми, родиною, педагогами радісних переживань, до вираження позитивних емоцій та почуттів, створювати піднесений настрій для себе та інших, творчо співпрацювати з однолітками і дорослими.
Дуже важливою є народна творчість у всьому її різноманітті. Використання багатства народної творчості в освіті, зокрема у формі музично-театралізованої діяльності, ґрунтується на одній із закономірностей ігрової діяльності – прагненні дитини входити в уявну ситуацію, діяти за мотивами, продиктованими їй сюжетом. Фантастичні образи казок, легенд сприяють розвитку дитячої уяви, а різні обрядові дійства, де панують веселощі, оспівується та обіграється краса природи, радість, відчуття бадьорості, сприяють розвитку винахідливості, креативності. Форми та прийоми виконання і засвоєння народного фольклору, що створює театралізовану ігрову ситуацію, спонукають дітей до прояву дій, активності, виявляються в естетично – творчому ставленні до мистецтва, різноманітності виражальних засобів утілення фольклорних образів, прагненні створювати нові форми передання творів  народного мистецтва. Тож насамперед доцільно в роботі застосовувати музику, ігри-драматизації, ігрові завдання з театралізованої діяльності.
На традиційних заняттях більше часу потрібно відводити музично-ритмічним рухам. До цього виду діяльності відносимо музично-ритмічні вправи, танці, хороводи та ігри, які допомагають малюку краще зрозуміти, відчути, полюбити музику, усвідомити її настрій. Саме музично-рухові вправи є дуже важливими у реалізації програмових вимог. Адже вони допомагають навчити дітей узгоджувати рухи з характером музики, ритмічно і виразно рухатися, розвиваючи чуття ритму, передаючи через рух ритмічну виразність музики. Розучуючи з дітьми будь-який  таночок, пояснюємо їм, що означає кожний рух, жест, розповідаємо оповідки за сюжетом таночка. Дитина має розуміти, що танець – це мова музики і рухів, через яку до глядачів можна донести певну інформацію.
Музично-рухові ігри допомагають психологічно розвантажувати дітей, навчати їх гідно сприймати не лише перемоги, але й поразки. Гра стимулює дитину до творчості, розвиває вміння поводитися в колективі, дружні стосунки, розвиває психічно та фізично. Через ігри ми навчаємо дітей не лише слухати музику, виконувати певні рухи відповідно до її характеру, але й розвиваємо орієнтування у просторі, самоконтроль. Гра є засобом розвитку у дітей музикальності. Звичайно, всі ці завдання можна реалізувати і в інших видах музично-рухової діяльності, але саме у грі діти почуваються більш природно, розкуто, гра викликає у них найбільший інтерес та захоплення. Особливу увагу треба звернути на народні ігри, адже ще на першому році життя дитина із задоволенням грається у „Ладки-ладусі”, „Сороку – ворону” та у багато інших забавлянок.  У старшому дошкільному віці діти водять хороводи, граються в рухливі ігри. Такі ігри, як „Подоляночка”, „Ой на горі жито”, „Гляньте , діточки малі” та інші, прилучають дошкільників до народного мистецтва , виховують естетичний смак. Будь-яка гра є розвивальною для дітей, а народні ігри зі співом чи просто з музичним супроводом розвивають ще й музичні здібності. Візьмемо до прикладу гру „Куй, куй ковалі”. У цю гру люблять гратися діти і в молодшому і в старшому дошкільному віці. Адже діти ознайомлюються з давньою професією коваля, і одночасно вчаться розрізняти темп у музиці, передавати його через різні види ходьби. Народні ігри здебільшого пов’язані з порами року, тому і планувати їх проведення треба відповідно.
Невід’ємною частиною дитинства є казка. Із казковими персонажами пов’язані яскраві дитячі враження, перший життєвий досвід. Надзвичайно ефективною для одночасного розвитку як пізнавальних, так і творчих здібностей дошкільників є музична казка, в якій театральна діяльність гармонійно поєднується з музичною. Дітям потрібні казки – вони задовольняють психологічні потреби віку і дають необхідний поштовх для розвитку особистості. Так, феєричне, казкове дійство викликає шквал емоцій, сприяючи розвитку емоційної сфери. А музика, створюючи відповідний настрій, допомагає дитині проявити свої артистичні, співочі, творчі здібності. У роботі з дітьми потрібно використовувати класичні твори. Діти з цікавістю пізнають світ музики через творчість відомих композиторів,  слухають музичні твори, виконують їх на різних інструментах.
У процесі театральної гри діти набувають навичок імпровізації, демонструють свої акторські здібності. Через театр діти реалізують свою потребу у самовираженні, спілкуванні, самопізнанні шляхом відтворення різноманітних образів. Заняття з театралізованої діяльності у дітей розвивають не тільки психічні функції особистості дитини, художні здібності, творчий потенціал, а й загальнолюдську здатність до міжособистісної взаємодії, допомагають адаптуватися в суспільстві, відчути себе успішною.
Музичне виховання відіграє вагому роль у загальному розвитку дошкільника, і зокрема, креативному. Неабиякий творчий інтерес у дітей дошкільного віку здатна викликати гра в оркестрі на музичних інструментах, особливо якщо ці інструменти діти змайструють власноруч з підручних матеріалів. Інтерес дітей до музичних інструментів невичерпний. Вони хочуть грати на них завжди. Діти люблять слухати тембри різних інструментів. Дітей 3-4-х років слід познайомити з барабаном, бубном,  ложками,  трикутником. Гра на елементарних музичних інструментах, зокрема шумових, сприяє розвитку музичного слуху, навичок звуковидобування, координації рухів. Діти залюбки повторюють за дорослими задані ритми.  У середній і старшій вікових  групах у дітей вже чітко виражені музичні здібності. Вони фізично вже можуть втримати в руках баян чи акордеон. Тих дітей, які чітко повторюють ритмічні рисунки, поступово заохочувати до гри на ксилофонах, гуслях, баянах. Перш ніж дати дітям до рук музичні інструменти проводяться з ними вправи для звільнення рук. Це малювання в повітрі різних предметів та об’єктів, як от: палички, кульки, молоточки, хвилі. Поступово можна ускладнювати репертуар, виконуючи з дошкільниками все складніші музичні завдання. Застосовувати шумові інструменти , виготовлені з природнього матеріалу. Чудовий звук, який нагадує стукіт деревяних ложок можна видобути постукуванням будівельними кубиками. Дзвін кришталевих склянок замінить звучання дзвіночків, а барабаном може стати великий деревяний куб. Дітям подобається грати на картонних коробочках, у які насипано квасолю або горох. Цей звук нагадує звук брязкальця. Через музику та гру в оркестрі діти самовиражаються, вчаться поводитися вільно та впевнено.
 Гра на музичних інструментах є ефективним засобом збагачення дошкільників яскравими естетичними враженнями, розвитку музичних здібностей та креативності.
Важливим, для дошкільників є слухання звуків живої природи навколишнього світу. Так, щоб передати образотворчі моменти, скажімо, крапельки росинок, діти обирають дзвінкий трикутник, а шум автомобіля передають шарудливими брязкальцями, сніжинки можна зобразити за допомогою дзвіночків, трикутників, а цокіт – з допомогою дерев’яних ложок, кубиків. Потрібно загострювати увагу дошкільників на тому, що навіть просте звуконаслідування, скажімо, шум дощу, можна передати по-різному, щоб у музиці чулися:
-          Чарівні легкі крапельки теплого дощику, що виблискують на сонці;
-          Грізні сердиті краплі, що тарабанять по дахах;
-          Важкі краплі сильної зливи з вітром і громом , коли стає темно і лячно.
Ці завдання сприяють розвитку вміння чути і помічати виразні засоби явищ, предметів навколишнього світу.
Отже, у дошкільному віці, коли у дитини ще не блокована потреба у спілкуванні з музикою, музичне мистецтво може стати потужним засобом формування творчої особистості. Адже, музика, виражаючи певні думки , стимулює роботу творчого мислення дитини. Цей процес активізується у процесі сприймання, оцінювання і творення в мистецтві.


Святковий карнавал “Ялинкові іграшки" (середня група)



Підготувала музкерівник ТДНЗ №37
                                                            Черепаха О.В.
 
Ведуча 1: Лунає кришталевий дзвін –
Запрошує на свято він!
Запрошує в садок усіх,
Нехай лунає в залі сміх!
Ведуча2  Скоріш усі збирайтеся
У наш чудовий зал!
Ми тут розпочинаємо
Святковий карнавал!
(захід дітей в музичний зал)
            Дитина 1:       Танцюйте, грайтеся, співайте,
                                   Ми рік новий зустрінем дзвінко,
                                   У коло всі мерщій ставайте,
                                   Чудова в залі в нас ялинка.
            Дитина 2:       Які прикраси і сніжинки,
                                   Яка весела гра вогнів,
                                   І намистинки, мов крижинки
                                   Із королівства дивних снів!
            Дитина           З піснею і сміхом
                               В зал ми завітали,
                                І красуню лісову
                                Радо привітали.
            Дитини 3:      Давайте ж пісню заспіваєм,
                                   Ми про ялиночку в цей час
                                   Увага діти! Починаєм!
                                   Всі в хоровод спішить до нас!
            «Новорічний хоровод»: сл..С.Морозова муз.СШнайдер
Ведуча:   Ось  ялиночка  стоїть,і  блищить  вогнями.
                    Ця  красуня  лісова  святкує  разом  з  нами.
                    Ялинка!  Ялинка!  Вогнями  світи,
                    Малята  у  гості  до  тебе  прийшли.
Дитина:  Ой, ялинко  пишна, золотисті  віти!
                    Свято  новорічне, зустрічають  діти.
Дитина:  Біля  нашої  ялинки, заспіваємо  пісні  дзвінко!
                    Ми  гостей  здивуємо, весело  станцюємо!
Діти: 1. Ялинка сяє від прикрас,
І зал горить вогнями.
Всіх друзів просимо до нас
Стрічайте свято з нами!
2. Здрастуй, зоряна ялинко!
Знову ти у нас в гостях.
Наче вогники, сніжинки
На твоїх блищать гілках.
3. Під ялинкою сьогодні
Все лунають голоси:
Здрастуй, свято Новорічне
Свято радості й краси!
Ведуча:  Дід Мороз, червоний  ніс, цю  ялинку  нам  приніс.
                   Ми  ялинку  привітаємо, пісеньку  їй  заспіваємо!
Пісня «Яялиночка»сл..М.Лапшов, муз.Т.Потапенко
На середину залу виходять хлопчик і дівчинка.
1 дит: На ялинку всі чекали! А малята ніч не спали!
Вірші вчили, малювали, ігри різні готували.
Разом всі і поодинці, догодити щоб ялинці.
2 дит: Нам дуже, дуже весело і настрій – просто клас!
Тож пісню
про ялиноньку ми виконаєм враз.
Пісня «Пишна в нас ялиночка» сл.І.Чорницької, муз.В. Лисенко.
Дитина 1:       Здраствуй, свято новорічне
                        Свято радості й зими
                        З Новим роком всіх сьогодні
                        Вас вітаємо дружно ми.
Дитина 2:       За вікном біліє сніг
                        Падають сніжинки
                        А у залі гомін, сміх,
                        Бо прийшла ялинка!
Дитина 3:      Це красуня лісова
                        Від іграшок сяє
                        Весь садочок наш співа
                        Рік новий стрічає!
Дитина  Під ялинкою сьогодні
Вже лунають голоси
Здрастуй, свято новорічне
Свято радості й краси!
Дитина  Нам дуже-дуже весело
Це свято зустрічають
І пісеньку про зиму
Ми будемо співають.
Хоровод «Ой метелиця зима»сл.. Т. Мезенцева муз.Н.Май
            Ведуча:          Під ялинкою яскриться,
                                   Сніговий палац цариці
                                   Що сніжинки розсипає,
                                   Всі ліхтарики вмикає,
                                   Щоб ялиночка весь час
                                   Була гарною у нас.
 Музика завірюхи “Снігова королева”.
            Снігова королева:
                                   Урочисте біле свято
                                   Час почати нам малята
                                   Хай цей зал, як лід блистить
                                   Різнобарвними вогнями,
                                   І герої всіх казок
                                    В Новоріччя стануть з нами.
            Ведуча:          Сьогодні у Новорічну ніч нас чекають справжні дива.
Скажу вам по секрету, що Снігова королева оживила своєю чарівної паличкою іграшок, які прикрашають новорічну ялинку.
                                   Подивимось, що з цього вийде.
 Магія Снігової королеви.
            Ведуча:          Ляльки висіли тихо в залі, але ми їм розказали,
                                   Що у нас веселе свято, буде іграшок багато,
                                   Тож  спускайтеся з ялинки,
                                   До маляток на хвилинку
             Танок ляльок.музика на вибір музичного керівника
            Ляльки по черзі:
                                   Я – лялька Галя!
                                   А я – Маринка!
                                   Я – Ясочка!
                                   А я Даринка!
            Лялька 1:        Погляньте, ляльки ми гарненькі
                                   Яке в нас вбрання чепурне
                                   Ми слово “МАМА” вимовляєм,
                                   Із Новим роком всіх вітаєм.
            Лялька 2:        Ми на свято всі чекали
                                   Готували всі наряд,
                                   Знову тут ялинка в залі
                                   І радіють всі підряд.
            Лялька 3:        З нами весь садок стрічає
                                   Щасливе свято –Новий рік
                                   І ми сьогодні вам бажаємо,
                                   Ще краще жити, ніж торік.
            Лялька 4:        Щоб гриміли хлопавки,
                                   Щоб підковки цокали,
                                   Щоб вогні світилися
                                   Діти веселилися.
Ведуча:           Діти, а ви знаєте хто охороняє наших ляльок на ялинці? Це справжні олов’яні вояченьки.
Звучить „ Марш” Верді, під який крокують солдати.
Солдати по черзі:
                        Я – солдатик дерев¢яний
                        Бравий командир
                        Мою гостру срібну шаблю,
                        І новий мундир.
                        Варту з ночі до світання
                        Ми несем повік
                        Хочем, щоб прийшов скоріше,
                        Новий – щедрий рік.
                        А хто буде заважати -                                                                                ляльок ображати,
                        Того на дуель                                                                                             
Ми будем викликать.
Пісня хлопчиків “Олов¢яні вояченьки”.сл.В.Кленця.муз.І.Шкоропата
            Ведуча:          Прикраси коливаються на гілках чарівні,
                                   Вовк і козенята спішать до нас сюди.
            Під фонограму із мультфільмів” Вовк та козенята”вибігає вовк з козенятами
 Козеня З  казки  ми  потрапили  до  вас
У  казковий  новорічний   час 
ВОВК Я  гарненький сірий вовчик – кажуть всі що я страшний
А я добрий став і чемний , і не трішечки не злий .
Козеня З Новим роком!
З Новим роком!
Ми говоримо в цей день.
Тата, маму ми вітаєм
І усіх, усіх гостей!
            Козеня:          Не хвилюйтеся бабусі, не турбуйтеся матусі,
                                   Вовк – сьогодні добрий звір,
                                   Козенят він не поїв.
(зявляється Карабас-Барабас)
            Карабас-Барабас:
                                   Я – при злющій Карабас,
                                   Я – вреднющій Барабас
                                   Ляльок дуже не люблю,
                                   До театра заберу.
            Підходить до ляльок з батогом, вони ховаються за ялинку.
            Солдати:        Хто буде ляльок ображати,
                                   Той буде з нами справу мати.
            Карабас:         Зараз я поліцію покличу
                                   Тут порядок наведу,
                                   Я директор лялькового театру
                                   І не дам себе в біду.
            Ведуча:          Мої милі, дорогі солдати,
                                   Карабаса треба вам приспати,
                                   Бо злодій цей бородатий
                                   Може свято зіпсувати.
                                   Кого ж це нам позвати?
            С.королева:   сніжинки у вальсі закружляйте
                                   І красою небесной засіяйте,              
                                   Хай хто злий, той добрим стане
                                   Зло робити перестане!
            Ведуча:          Нам метелиця співала
                                   Пісню ніжну, чарівну
                                   А сніжиноньки –сестрички
                                   Танцювали у танку.
            Танець сніжинок і Снігової королеви  під музику” Колискова ведмедиці”.
            Зірочка:          З новим роком, друзі ,вас
                                   Щиро ми вітаємо,
                                   Здоров’я, щастя, злагоди
                                   Усім гостям бажаємо.
            Зірочка:          Подивіться, як ялинка
                                   Іграшками сяє
                                   Сьогодні хай дитячий сміх
                                   Навкруг весь час лунає.
            Зірочка:          Хай новорічні пісні
                                   Співають усі дзвінко
                                   Хай весело танцюють
                                   Діти круг ялинки.
            Ведуча:          Подивіться діти, у нас під ялинкою є іграшковий Дід Мороз, а щоб він став справжнім потрібно сказати чарівні слова.
            Всі разом:      Чики-брики,  Чики-брики,
                                   Ялинка хитається,
                                   Ене-бене, ене-бене,
                                   Дід Мороз з¢являється.
            З -за ялинки з¢являється справжній Дід Мороз.
            Дід Мороз:     Добрий день мої малятка,
                                   Любі хлопчики, дівчатка,
                                   Я вітаю нині всіх і дорослих, і малих.
                                   Я –казкових білий дід,
                                   Мене знає цілий світ,
                                   Я з дарунками мандрую
                                   Щастя, долю всім віщую!
Ведуча:           Дід Мороз, бачиш під ялинкою спить злий Карабас-Барабас, він хотів зіпсувати нам свято, забравши всіх ляльок до себе. Зроби будь ласка так, щоб він став добрим, ти ж відомий чарівник!
            Дід Мороз:     Посох чарівній я маю,
                                   Ним я зло перемагаю,
                                   Почаклую ним три рази,
                                   Добрим стане він одразу.
            Карабас:         Що це за дива такі?
                                   Скрізь вогні та дітлахи,
                                   Всіх запрошую малята
                                   У театрі побувати.
                                   Більш нікого я не буду
                                   Не лякати, ні ображати!
Ведуча:           Дякуюмо, Карабасе –Барабасе, ми обов’язково завітаємо на прем’єру  вашої вистави.
                        Дідусь, ти, мабуть, стомився
                        Трішки відпочинь!
Дитина:          Ми тебе, дідусю,
                        Ждали і не марно
                        І тепер на святі
                        У садочку гарно.
Ведуча:           Гей ,малята, не баріться
                        За руки мерщій беріться
                        Пісню дзвінко заведемо
                        Хоровод свій розпочнемо.
Хоровод з Дідом Морозом  «Білий пух»сл..М.Ясков, муз.О.Янушевич.
Ведуча:           Дідусю ,послухай скільки віршиків вивчили дітки до новорічного свята і так хотіли, щоб ти їх послухав!
Вірші:             Я й сестричка: руки – в рукавички,
                        Ноги –в черевички,
                        Вийдем вранці на поріг,
                        Щоб іти у білий сніг,
                        Дід Мороз за ніс вщипне
                        І сестричку, і мене.
                        Ялинка наша пишна,
                        Зелена, запашна
                        Прийшла ти в зал затишний,
                        І в залі, як весна!
                        На вітах так багато
                        Іграшок й прикрас
                        Ти в новорічне свято
                        Прийшла у зал до нас!
                        Дала в дарунок дітям
                        Нові, щасливі дні
Ведуча:          Дідусь, ну що тобі сподобплися дитячі виступи?
Дід мороз:      Я дуже люблю, як виступають діти! Особливо ,коли вони красиво декламують вірші!
Снігова Королева: А ти не забув,старенький, що діти дуже люблять гратися?
Дід Мороз:     Звичайно, але розпитаю, як вони цей день провели
Розкажіть все по порядку: зранку робите зарядку? Як?
Діти:               Ось так!
Дід Мороз:     Ви гуляли всі ходили, бабу снігову ліпили.Як?
Діти:               Ось так!
Дід мороз:      Потім всі обідать сіли
                                   З апетитом все поїли. Як?
Діти:               Ось так!
Дід Мороз:     Ну, а потім?                                                                                    
Гра “Дід Мороз та діти".
Ведуча:          Ти приніс у цій торбинці
                                   Новорічні гостинці?
Дід мороз:      Я віддам їх малюкам за однієї умови,
                                   Бо загадки приніс нові.
                                   Відгадаєте, і як завше
                                   Всі гостинці будуть ваші!
(Загадує загадки про сніг, дерева, лід, сніжинку)          
            Мороз:            Ключ чарівний ляльки дали, щоб ним скриню відчиняти,
                                    Щоб я міг гостинці дітям в Новоріччя дарувати.
             Роздача дарунків.
            Ведуча:          Дідусь ,а куди це ти збираєшся?
            Дід Мороз:     Бо спершу ніж іти мені
                                   В далекий білий світ
                                   За гарні танці і пісні
                                   Подякувати слід!
                                   Зоставайтеся здорові
                                   Далі вже рушати час
                                   Через рік обов’язково,
                                   В гості прийдемо до вас!
Снігова королева:
Хоча надворі хуртовина,
                                   Хай щастя ваше не загине,
                                   Я попередити вас мушу
                                   Щоб зберегли ви ваші душі,
                                   І їх не замели ніколи
                                   Ті, віхоли, що є навколо!
Ведуча:                      Скінчилось наше свято
                                   Нам розлучатись час,
                                   Хай новий рік багатий, щасливий
                                   Йде до нас!
                                   Хай не хворіють діти,
                                   Батьки негод не знають,
                                   У щасті і здоров’ї
                                   Родини проживають!